Into Film Awards Nominees Announced

Into Film has announced the full list of nominees for its inaugural Awards, the ceremony taking place in the heart of London’s West End at Empire Leicester Square on Tuesday 24th March. The BFI-backed education charity will celebrate the achievements of the 5-19 year-old filmmakers of the future.

Young director Hope Kemp – with work already screened at the Portobello International Film Festival – is a candidate in the One To Watch category, while 7-year old Toby Little breaks new ground as Into Film’s youngest animated filmmaker for Ug’s First Mammoth.

Paddington adds to its BAFTA recognition with a nod in the Children’s Film of The Year category, facing up against animation heavyweights The Lego Movie, How To Train Your Pet Dragon 2, and The Boxtrolls.

Matt Edmondson will host in front of a 600-strong audience, with the awards decided by a judging panel of industry big-wigs including: Sir Alan Parker (EVITA), David Yates (HARRY POTTER), Manjinder Virk (CALL THE MIDWIFE) and Peter Kosminsky (WOLF HALL).

Paul Reeve, Chief Executive of Into Film commented: “We are delighted to be hosting the first ever Into Film Awards, and believe their creation reflects the vibrant role film plays in the cultural, creative and educational lives of young people today. We have a diverse and highly talented group of young nominees and hope that this recognition will encourage them to further develop their skills and go on to become part of the next generation of British filmmakers and reviewers.”

Into Film promotes the use of film as a key tool in the contribution to young people’s educational, cultural, creative and personal development. Its ‘film clubs’ are available free to all state funded schools and colleges and provide numerous opportunities for teaching and learning through film, including access to a diverse catalogue of over 4,000 films. Supported by the BFI through Lottery funding, together with funding from Cinema First and a number of other sources, Into Film builds on the legacy of FILMCLUB and First Light, building on their experience and success in delivering programmes of significant scale and reach to children and young people across the UK.

The full nominees list below:

Best Film by 13s and Over sponsored by London Film Museum
Stalker – Cinemagic Ltd, Belfast
Fall – Cornerhouse, Manchester
Rapture – Discovery Film School, Dundee

Best Film by 12s and Under (sponsored by Universal Pictures)
Something in the Air – Cut Ltd
Blindside – Keith Allot, Pauline Quirke Academy
Disastrous Decorators – St. George’s Beneficial C of E Primary School

Into Film Club of the Year: 12s and Under sponsored by 20th Century Fox Home Entertainment
Bessacarr Primary School
Cleddau Reach VC Primary School
Anson Primary School

Into Film Club of the Year: 13s and Over sponsored by Sony Entertainment
Sawston School
John Paul Academy
Ashfield Girls School

Best Documentary sponsored by The Special Treats Production Company 
Boneyard Shuffle – Picturehouse
Paul’s Story – Diana Lomax
First Days – Film City Production Agency Ltd

The Golden Morph Best Animation by 12s and Under in association with Aardman Animations
The Fire Bird and the Volcano – Winford Primary
Monkey & Wombat – Thurstonland School
Ug’s First Mammoth – Toby Little

Best Animation by Over 13s 
Mitchell Goldfield – Emmie and Lilly Thompson
Your Voice Sings Not So Soft – BFI Film Academy Students
The Boy Who Stayed In – Westfield Arts College

Ones to Watch sponsored by Eon Productions
Hope Kemp
Ellesha Ballard
Kieran Howe
Luis Hindman
Sam Hartshorn

Most Inspirational Use of Film in the Classroom nominees
Matthew Cornet
Pauline Jenkins
Claire Dunsire

Children’s Film of the Year (2014) in association with First News

• Paddington
• The Lego Movie
• Guardians of the Galaxy
• How to Train Your Dragon 2
• Maleficent
• Muppets Most Wanted
• The Boxtrolls
• Penguins of Madagascar
• The Hobbit: Battle of the Five Armies
• The Amazing Spider-Man 2

 

About The Author

Leave a Reply

Your email address will not be published.